CSM Olimpia egalată la ultima fază a primului amical din 2024

27 ianuarie 2024

Echipa de fotbal al Clubului Sportiv Municipal Olimpia Satu Mare a terminat la egalitate primul meci amical din această iarnă, disputat sâmbătă la prânz la Baia Mare împotriva colegei de serie din Liga a 3-a, Minaur Baia Mare.

Echipa maramureșană și-a întărit lotul în această iarnă, pentru a evita retrogradarea, fiind pe ultimul loc al seriei a 10-a. Chiar și în aceste condiții echipa noastră a controlat partida având mai multe ocazii de a înscrie. Primul gol al meciului a fost marcat de Zsiga Ervin, din penalty (0–1), dar gazdele, contrar cursului meciului au reușit să egaleze înainte de pauză (1–1).

După pauză antrenorul Cosmin Iuhas a schimbat toată echipa, dar chiar și așa, sătmărenii au dominat meciul.

Dintr-un contraatac Adrian Bura a readus avantajul pe tabelă cu un gol marcat de la distanță (1–2).

Gazdele au egalat din nou chiar din ultima fază a meciului, 2–2.

„A fost un meci bun, chiar nesperat de bun pentru primul meci, după scurta perioadă de antrenamente, pe care l-am avut în zilele trecute. Sigur ca mai sunt unele aspecte negative, dar avem timp sa ne corectăm” – a declarat după meci Cosmin Iuhas.

Echipa noastră continuă antrenamentele pe plan local, iar vineri se va deplasa la Ungheni, unde pe 2 și 3 februarie va juca o dublă amicală cu gazda Unirea, echipa de pe locul 3 a seriei a 9-a, Liga a 3-a.

MECI AMICAL

CS Minaur Baia Mare – CSM Olimpia Satu Mare 2–2 (1–1)

Au marcat: Zsiga Ervin (penalty), Adrian Bura.

CSM Olimpia, repriza 1: Toderean – Bala, Burdeț, Mureșan, Oanea, Micaș, Lucaci, Lazar, Chinde, Zsiga, Zamfir.

CSM Olimpia, repriza 2: Oșan – Apai, Prodan, Negru, Copaci, Pop, Bura, Ferenți, Kolbasz, Țânțaș, Zbona.

Antrenor: Cosmin Iuhas